header image
Home arrow Protokoły TCP/IP arrow Routing arrow Topologie sieciowe
Topologie sieciowe E-mail
Oceny: / 34
KiepskiBardzo dobry 

Topologie sieciowe to sposóby połączenia stacji sieciowych (np. komputerów, serwerów, drukarek)  w sieci. Topologie sieciowe są strukturami logicznymi i technicznie (fizycznie) nie muszą być w taki sam sposób zorganizowane. Na przykład logicznie rozumiane topologie szynowa i pierścieniowa są zorganizowane jako gwiazda fizyczna.  Wyróżniamy następujące topologie sieciowe:

  • topologia szynowa (bus)
  • topologia pierścieniowa (ring)
  • topologia gwiaździsta (star)
  • topologia drzewiasta (tree

Topologia sieci - BUS 

W topologii szynowej ramka Ethernet wysyłana przez dowolną stację sieciową dociera, za pośrednictwem medium, do wszystkich stacji sieciowych. W sieciach Ethernet/IEEE 802.3, włącznie z 100Base-T, jest stosowana topologia szynowa (bus). 

 Topologia sieci szynowa (bus)

 

Topologia sieci - RING

Topologia pierścieniowa (ring) jest strukturą, w której stacje sieciowe są podłączone do okablowania tworzącego pierścień. Topologię pierścienia stosuje się w technologiach Token Ring/IEEE 802.5 i FDDI.

Topologia sieci pierścieniowa (ring) 

 

Topologia sieci - STAR

Topologia gwiaździsta (star)- kable sieciowe są połączone w jednym wspólnym punkcie, w którym znajdują się hub lub przełącznik.

Topologia sieci gwiaździsta (star) 

 

Topologia sieci - TREE

Topologia drzewiasta (tree) jest strukturą podobną do topologii szynowej, z tą różnicą, że są tu możliwe gałęzie z wieloma węzłami.

Topologia sieci drzewiasta (tree)

< Poprzedni   Następny >