header image
Home arrow Multicast
Multicast
multicast.jpg

W tej sekcji będzie można znaleźć informacje o multicaście i związanymi z multicastem protokołami.

Multicast jest metodą dostarczania ruchu do stacji końcowych, którą można określić jako: a) jeden host nadaje do wielu hostów-odbiorników (jeden-do-wielu) jak w modelu SSM (Source-Specific Multicast), bądź b) wiele hostów nadaje do wielu odbiorników (wiele-do-wielu) jak w modelu ASM (Any-Source Multicast).

Dla uproszczenia SSM (Source-Specific Multicast) odnosi się do zastosowań broadcastowych, np. rozgłośnia radiowa bądź telewizyjna nadająca do wielu odbiorników, a ASM (Any-Source Multicast) odnosi się do zastosowań takich jak gry online lub wideokonferencje.

Początki standaryzacji multicastu znajdziemy w RFC1112 "Host Extensions for IP Multicasting", w którym czytamy, że "multicast IP jest transmisją datagramów IP do grupy hostów, identyfikowanych przez pojedyńczy adres IP (zwany adresem multicastowym IP)".

Protokołami związanymi z multicastem są m.in.: IGMP (Internet Group Management Protocol), MLD (Multicast Listener Discovery), PIM-SM (Protocol Independent Multicast–Sparse Mode), PIM-DM (Protocol Independent Multicast - Dense Mode), MRD (Multicast Router Discovery).